


#rębielice królewskie
#INTERNETOWE RADIO ///
PREMIERA 2019
ZBIÓR PORAD ROLNICZYCH PREMIERA 2020
Ubój zwierząt na użytek własny

Czy gospodarstwa produkujące wyłącznie na użytek własny są wyłączone spod kontroli weterynaryjnej? Sprawdzamy, jak powinien zgodnie z przepisami wyglądać ubój zwierząt na użytek własny!
Produkcja żywności na użytek własny jest co do zasady wyłączona spod kontroli weterynaryjnej. Są jednak wyjątki:
-
produkcja mięsa na użytek własny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. z 2017 r., poz. 242, z późn. zm.)
-
rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r. dotyczące wymogów weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Dz.U. z 2016 r. poz. 885).
Ubój na użytek własny
Produkcja na użytek własny to pozyskiwanie mięsa z utrzymywanych zwierząt w gospodarstwie. Chodzi o cielęta (do szóstego miesiąca życia), świnie, owce, kozy, drób oraz zwierzęta dzikie utrzymywane w warunkach fermowych (albo pozyskiwanie przez myśliwego).
Ze względu na występowanie w Polsce ASF wprowadzono szczególne zasady uboju świń na mięso na użytek własny. Nie dopuszcza się do uboju zwierząt, pochodzących z gospodarstw albo obszaru podlegającego ograniczeniom, nakazom lub zakazom, które wydane zostały na podstawie przepisów ustawy z dnia 1 1 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2017 r. poz. 1835, z późn. zm.), ze względu na wystąpienie ASF.
– Obecnie obowiązujące zasady dotyczące uboju świń w celu produkcji mięsa na użytek własny w gospodarstwie podlegającym ograniczeniom, nakazom lub zakazom wydanym w związku z wystąpieniem ASF nie wydają się być nadmiernie obciążające rolników utrzymujących świnie. Te zasady uboju świń w celu produkcji mięsa na własny użytek mają na celu zminimalizowanie ryzyka ewentualnego rozprzestrzeniania się choroby – informuje ministerstwo rolnictwa.
Szczególne obostrzenia
Dopuszcza się ubój na terenie gospodarstwa na mięso świń utrzymywanych w gospodarstwie, które podlega ograniczeniom, nakazom lub zakazom, pod warunkiem że były one utrzymywane w tym gospodarstwie, co najmniej przez 30 dni przed ubojem. Obowiązują też dodatkowe obostrzenia:
-
świnie muszą zostać poddane badaniu przedubojowemu
-
pozyskane w wyniku tego uboju mięso musi zostać poddane badaniu poubojowemu
Na niektórych hodowców nałożono również obowiązek pobierania próbek do badań laboratoryjnych w kierunku ASF. Kosztami związanymi z pobraniem takich próbek nie są jednak obciążani rolnicy. Pobiera się je z urzędu, badanie przeprowadzane jest na koszt państwa.
Źródło: KRiR, MRiRW