top of page
radio rebielice.gif

#rębielice królewskie

#INTERNETOWE RADIO ///

PREMIERA  2019

ZBIÓR PORAD ROLNICZYCH PREMIERA 2020

REJESTRACJA ZWIERZĄT

Identyfikacja i rejestracja zwierząt.

5 rzeczy, o których musisz wiedzieć!

rębielice królewskie.jpg

W jakim czasie trzeba zgłaszać zmiany w stadach? Czym znakować bydło czy świnie? Co robić, gdy zwierzę zgubi kolczyk?

Jeśli masz bydło, świnie, owce lub kozy spoczywa na tobie wiele powinności związanych z ich rejestracją. Oto najważniejsze obowiązki:

 

1. Oznakowanie i zgłoszenie zwierząt do Agencji

 

bydło - w ciągu 7 dni od urodzenia

świnie - w ciągu 30 dni od urodzenia lub przed opuszczeniem przez świnię siedziby stada oraz poinformować o tym fakcie ARiMR w terminie 7 dni od oznakowania (na terenach ASF poinformować w terminie 2 dni od chwili oznakowania)

owce i kozy -  w ciągu 180 dni

 

2. Sposób znakowania zwierząt

 

bydło, kozy i owce - kolczyki na obydwu małżowinach usznych

świnie - kolczyk na jednej małżowinie usznej lub tatuaż

 

3. Zgłoszenie zmiany miejsca pobytu zwierzęcia (wwóz z krajów UE, kupno, sprzedaż, padnięcie, zabicie, ubój, wywóz do krajów UE, wywóz do krajów trzecich)

 

bydło, owce i kozy - w ciągu 7 dni

świnie - w ciągu 7 dni (na terenach ASF - 2 dni)

 

4. Prowadzenie księgi rejestracji

 

bydło, owce i kozy - osobno dla każdego z gatunków zwierząt oraz każdej siedziby stada

 

5. Spis stada zwierząt

 

bydło - nie ma obowiązku

świnie - raz w roku, nie później niż w dniu 31 grudnia oraz przekazanie spisu do ARiMR

kozy, owce - raz w roku, nie później niż w dniu 31 grudnia

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania:

 

Czy posiadając jedną owcę i nie jestem rolnikiem, muszę ją zgłosić do Agencji?

 

Rolnicy zobowiązani się do zgłaszania wszelkich zmian w stadach zwierząt Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotyczy to zarówno sprzedaży, kupna, padnięć, jak  i narodzin. Zlekceważenie tego wymogu grozi karą grzywny. Jakie obowiązki w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt spadają na właścicieli bydła, świń, kóz i owiec?

Każdy, kto chce posiadać w Polsce choćby jedną kozę, owcę, krowę lub świnię (nawet w celach hobbystycznych) musi mieć nadany przez Agencję numer identyfikacyjny producenta oraz zarejestrowaną siedzibę stada. Należy także prowadzić księgę rejestracji w każdej siedzibie stada, odrębnej dla poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich oznakowanych. Co ważne, właściciele świń, kóz i owiec raz w roku (nie później niż do 31 grudnia) są zobowiązani także do dokonania spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada,  a następnie należy umieścić wpis w księdze rejestracji. Prócz tego informację o liczbie świń ustalonych w trakcie spisu należy przekazać kierownikowi biura ARiMR. Z obowiązku zgłaszania wielkości stada od niedawna zwolnieni są posiadacze bydła.

W przypadku, gdy urodzą nam się młode, musimy je oznakować i powiadomić o tym fakcie Agencję. I tak, w przypadku bydła mamy na to tydzień, a owiec i kóz - 180 dni. Jeśli chodzi o świnie - prawo daje nam 30 dni od urodzenia lub przed opuszczeniem przez świnię siedziby stada. O oznakowaniu Agencję trzeba powiadomić w terminie 7 dni (na terenach ASF jest czas krótszy i wynosi 2 dni).

 

Co musimy zrobić, jeśli kupimy cielaka lub warchlaki?

 

Tę zmianę też musimy zgłosić Agencji. Mamy na to 7 dni (wyjątek stanowi trzoda chlewna na terenach ASF, gdzie ustawodawca dał 2 dni). Podobnie będzie w sytuacji, gdzie zwierzę sprzedamy innemu rolnikowi, pośrednikowi czy ubojni, a także, gdy zwierzę padnie.

Co zrobić, jeśli zwierzę zgubi kolczyk?

Przepisy regulują także sposób znakowania zwierząt. W przypadku bydła, owiec i kóz są to kolczyki na obydwu małżowinach usznych z indywidualnym numerem dla każdej sztuki. Jeśli chodzi o świnie, hodowca ma wybór: kolczyk na małżowinie usznej lub wytatuowany numer siedziby stada, w której zwierzę się urodziło. W momencie zakupu świni należy ponownie oznakować zwierzę - kolczykiem lub tatuażem z numerem siedziby, w której przebywa dłużej niż miesiąc. Nowy właściciel świni powinien to zrobić bezzwłocznie, jednak nie później niż przed opuszczeniem przez to zwierzę tej siedziby stada. Od września o dodatkowym oznakowaniu świń nie trzeba informować Agencji.

 

Co robić, gdy zwierzę zgubi lub uszkodzi kolczyk?

 

W przypadku bydła, owiec lub kóz w biurze powiatowym Agencji należy złożyć wniosek o przydzielenie puli numerów duplikatów kolczyków, a po otrzymaniu odpowiedzi z przydzielonym numerem duplikatu złożyć zamówienie u dostawcy znajdującego się na Liście dostawców kolczyków. W przypadku utraty lub uszkodzenia kolczyka przez świnię nie należy zamawiać duplikatu kolczyka, a oznakować ją kolczykiem lub tatuażem. Prawo mówi, że gospodarz powinien to zrobić w ciągu dnia od chwili stwierdzenia takiej okoliczności (oznacza to, że w przypadku świń z wyprzedzeniem powinien zaopatrzyć się  w większą ilość kolczyków z odpowiednim numerem siedziby stada).

 

Sprowadzam świnie spoza kraju. Co z kolczykiem?

 

Należy pamiętać o tym, że zwierzęta sprowadzone z innych krajów UE zachowują dotychczasowe oznakowanie. Nie wolno usuwać kolczyka lub zastępować go innym. W przypadku utraty lub uszkodzenia kolczyka należy złożyć zamówienie na jego duplikat na odpowiednim formularzu, a po otrzymaniu kolczyka z tym samym numerem, założyć go. Inaczej jest w przypadku zwierząt przywiezionych spoza Unii Europejskiej. One otrzymują nowy numer identyfikacyjny.

 

Gdzie zgłaszać zmiany w stadzie?

 

Wszelkie zmiany w stadzie można zgłaszać poprzez nowy internetowy Portal IRZplus dostępny oraz w biurach powiatowych Agencji. Jest to nowoczesne, szybkie i wygodne narzędzie, dzięki któremu rolnicy mogą składać zgłoszenia, Wnioski, mają stały wgląd do danych swojej siedziby stada oraz mogą przeglądać zgłoszone zdarzenia czy sprawdzać złożone przez siebie dyspozycje. Jest to duże ułatwienie chociażby w przypadku poinformowania o przemieszczeniu zwierząt, np. kupno-sprzedaż. Jeśli jedna strona złoży zgłoszenie za pośrednictwem IRZplus, to druga strona będzie widziała na swoim koncie tę informację i wystarczy, że potwierdzi - również za pośrednictwem Portalu IRZplus - prawidłowość zawartych w niej danych. Nie będzie konieczności wypełniania nowego zgłoszenia przemieszczenia.

Źródło: INTERNET 

  CZYTAJ DARMOWY KWARTALNIK : ECHA LEŚNE  

  Aktualizacja stacji radiowej #rębielice królewskie w każdy poniedziałek . Propozycje muzyczne można wysyłać na adres : rebielice.krolewskie@interia.pl  

No i stało się - zaczynamy :)

Muzyczna Stacja Rębielice Królewskie

Znajdziecie tutaj prawdziwe, muzyczne klasyki , zarówno te starsze przeboje, jak i najnowsze brzmienia.Znane kawałki w ciekawych aranżacjach i mniej znanych, ale interesujących wersjach .

 

Stacje radiowe, muzyczne PLAYLISTY podzielone na różne gatunki

i nastroje. Muzyczna Przystań Rębielice Królewskie , to gwarancja super zabawy i wiecznego uśmiechu .
 
Inspirowani muzyką pragniemy rozwijać i pielęgnować tę muzyczną przestrzeń, oraz dołożyć wszelkich starań
By słuchanie nas sprawiało Wam , jak najwięcej radości, a zarazem trafiało w Wasze muzyczne gusta .
Dlatego zachęcamy do spotykania się w tym miejscu, które na pewno was rozbawi i spowoduje , że Wasze wieczory ,
czy też noce - będą fajniejsze i przyjemniejsze.  

Za sterami - ROZKAPRYSZONY BACHOR :)  

Kłaniam się nisko i dobrej zabawy życzę! 

bottom of page