


#rębielice królewskie
#INTERNETOWE RADIO ///
PREMIERA 2019
ZBIÓR PORAD ROLNICZYCH PREMIERA 2020
Ceny żywności pójdą w górę – prognoza na 2019 rok

Ceny żywności w Polsce w 2019 roku będą o 2-3,5 proc. wyższe niż w poprzednim roku. Najbardziej podrożeją produkty zbożowe, warzywa i wędliny. Tańsze będą natomiast masło i nabiał.
Z prognoz Banku BGŻ BNP Paribas wynika, że podwyżka detalicznych cen żywności będzie wynikiem wzrostu płac, kosztów energii i transportu na każdym etapie łańcucha sektora rolno-spożywczego.
Ceny żywności w górę
W 2019 roku najbardziej podrożeją produkty zbożowe, których ceny detaliczne mogą być o 6-7 proc. wyższe niż przed rokiem. Niższe zbiory pszenicy w Unii Europejskiej, spowodowane letnią suszą, a także mniejsze zbiory w Rosji i na Ukrainie wpłynęły na podwyżki cen pszenicy. Na początku grudnia pszenica w skupie w Polsce była o ponad 20 proc. droższa niż przed rokiem, ta dynamika może utrzymać się do końca sezonu. To spowoduje, że wyższe będą ceny mąki, pieczywa i wyrobów piekarskich.
Droższe warzywa
Bank BGŻ BNP Paribas prognozuje podwyżkę cen warzyw.
– Z uwagi na nieurodzaj w Polsce i UE, droższe niż w 2018 r., szczególnie w pierwszej jego połowie, będą warzywa polowe, tj. marchew, cebula oraz ziemniaki. Z analizy Banku BGŻ BNP Paribas, wynika też, że ceny pietruszki w tym okresie mogą być wręcz rekordowe. Natomiast dynamika wzrostu cen pozostałych warzyw nie powinna być aż tak znacząca. W konsekwencji, zakładając scenariusz, że w kolejnym sezonie plony warzyw polowych będą zbliżone do średniej z ostatnich latach, w całym 2019 r. przeciętne ceny warzyw będą o ok. 3-5 proc. wyższe niż w 2018 r. – twierdzi Karolina Załuska, ekspert ds. analiz sektorowych i rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.
Tańsze owoce
Tańsze będą natomiast owoce, zarówno krajowe jak i cytrusowe. Niskie ceny to efekt wysokiej podaży tych produktów. Obecnie w przechowalniach zgromadzona jest duża ilość jabłek, które ze względu na swoją jakość i dobór odmian nie mogą zostać wyeksportowane. Prawdopodobnie będą więc oferowane na krajowym rynku, albo trafią do przetwórstwa. Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas przewidują, że owoce mogą być o 2-3 proc. tańsze niż w 2018 roku. Ponadto, zbiory owoców krajowych w 2019 roku będą znaczące, co będzie również sprzyjać niskim cenom.
Co z masłem i nabiałem ?
Z analiz Banku BGŻ BNP Paribas wynika, że jaja i masło, które w 2018 roku na tle ostatnich lat były relatywnie drogie, potanieją.
– Z uwagi na normalizację sytuacji na rynku unijnym, zdecydowanie, bo o ponad 15 proc. tańsze powinny być jaja. Obniżki cen masła mogą natomiast przekroczyć 10 proc. W ostatnim kwartale 2018 r., za sprawą większej produkcji mleka i w konsekwencji masła w Nowej Zelandii, która jest jego największym eksporterem, ceny masła na rynkach światowych zaczęły spadać. Efekty tych obniżek na polskich półkach sklepowych będziemy mogli zaobserwować już na początku 2019 r. – prognozuje Paweł Wyrzykowski, ekspert ds. analiz sektorowych i rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.
Cukier nie stanieje
Zniesienie kwotowania przyczyniło się do zwiększenia produkcji cukru w Unii Europejskiej. Efekt? Obniżki cen detalicznych cukru na krajowym rynku do poziomu poniżej 2 zł/kg (w lipcu 2018). W 2019 roku cukier nie powinny tanieć.
Wzrost cen wędlin
Co z cenami mięsa? Wieprzowina, szczególnie w pierwszym półroczu 2019 roku będzie prawdopodobnie tańsza niż przed rokiem. Wpłynie na to większa ilość ubojów trzody chlewnej oraz wyższa podaż surowca w Polsce i innych krajach UE. Jednocześnie ceny mięsa drobiowego i wołowiny pójdą w górę. Większych podwyżek (o ponad 3 proc.) możemy spodziewać się w przypadku wędlin. Powód? Wspomniane wcześniej wysokie koszty pracy i energii, jak również rosnąca zamożność konsumentów, którzy będą coraz częściej sięgać po produkty wysokogatunkowe.
Źródło: Bank BGŻ BNP Paribas